Kiedy należy wymienić materac?
Sen to istotna część życia. W chwili, kiedy układ hormonalny przesyła informacje do mózgu o wyciszeniu, ciało narzuca zupełnie inny rytm i stopniowo przestawia się w etap regeneracji, regulując proces fizjologiczny. To właśnie sen jest istotnym elementem życia, dzięki któremu organizm jest zdolny do odnawiania energii. Do istotnych czynników zachowania higieny snu i wypoczynku należy nie tylko czas, ale również jego jakość oraz warunki, w których odpoczywamy. Zakup materaca to duża odpowiedzialność. Producenci wykorzystują potencjał najlepszej jakości materiałów, co przekłada się na trwałość konstrukcji, komfort oraz wygodę użytkowania przy właściwie dopasowanej twardości. O tym, jak dostosować materac do indywidualnych potrzeb i na co zwrócić uwagę, informowaliśmy w krótkich poradach. Jednakże wiele osób, dokonując zakupu idealnego materaca, zapomina o jego sukcesywnej wymianie. Na co więc zwrócić uwagę, aby oddać się bezpiecznej regeneracji? W artykule przedstawiamy kilka ważnych informacji.
Trwałość, jakość, wygoda - najlepszy materac dla Ciebie
Co rano budzisz się z uczuciem sztywnego karku? Dostrzegasz wgniecenia i nierówności na materacu? A może nie możesz swobodnie oddychać, a problemy z alergenami utrudniają Ci odpoczynek? Wskazane problemy zazwyczaj warunkują wymianę dotychczasowego materaca.
Na jego właściwy dobór składa się wiele czynników, podobnie wygląda kwestia z decyzją o zmianie dotychczasowego materaca. Dla jednych nowy zakup wiąże się z ciągłym zmęczeniem i zwyczajnie nieumiejętnie dopasowanymi materiałami do naturalnych krzywizn ciała, z kolei inni dostrzegą zużycie dotychczasowej konstrukcji. Warto jednak pamiętać, że niezależnie od jakości zakupu i jego wartości każdy materac ma określoną datę przydatności i nawet jeśli producent gwarantuje długi okres gwarancji, działania te nie mają zbyt wiele wspólnego z długością użytkowania przeciętnego materaca.
Mimo wykorzystania najlepszej jakości materiałów materac stopniowo się zużywa, sen zajmuje bowiem co najmniej ⅓ doby. Wiele osób, kupując nowy materac, doskonale wie, że jego jakość warunkuje komfort i wygodę użytkowania. Oszczędzanie na zakupie zazwyczaj kończy się nieodpowiednio dopasowanym posłaniem bądź ponownym zakupem wynikającym z uszkodzeń technicznych. Warto stawiać na najlepszej jakości naturalne materiały, ponieważ będą odpowiadały za jakość i wygodę w czasie snu i regeneracji. Tańsze materace nie muszą oznaczać złej jakości, ale dokonując zakupu, należy w sposób szczególny zwrócić uwagę na każdą ewentualność. Nierówności i grudki pojawiające się w niektórych materacach piankowych, wystające sprężyny, odkształcająca się pianka, nieprzyjemne dźwięki, które wydaje materac, a także nierówny rozmiar i kształt, to tylko kilka czynników, które z pewnością wpłyną na złą jakość snu.
5 wskazówek, które warunkują zmianę materaca
- Wypoczynek - jeśli budząc się, nie czujesz, że Twoje ciało jest zregenerowane, mimo że sen trwał około 8 h, to najwyższy czas na zakup nowego materaca. Ciało daje wskazówki, których warto posłuchać. Szczególnie widoczne jest to podczas noclegu w innych miejscach, kiedy dostrzegamy, że problemy ze snem i w następstwie poranne zmęczenie nie są powodem do niepokoju z punktu widzenia psychicznego lub medycznego, a jedynym problemem jest nieodpowiednie posłanie.
- Zmiany - użytkując materac już kilkanaście miesięcy, a nawet lat, możemy zaobserwować, jak radzi sobie konstrukcja ze zmianami będącymi naturalną oznaką upływu czasu. Wahania wagi, problemy z postawą czy inne czynniki naturalne mogą zmienić dotychczasowe przyzwyczajenia, a podparcie, które dotychczas było idealną opcją, może już nie satysfakcjonować. Warto również pamiętać, że użytkowanie materaca z partnerem bądź partnerką również warunkuje zmiany. Fakt, że jednej osobie dotychczasowe rozwiązania zapewnia maksymalny komfort, nie oznacza, że druga osoba ma takie same uwarunkowania ciała.
- Uszkodzenia - to zazwyczaj najczęstsza przyczyna wymiany materaca na nowy. Widząc uszkodzenia, łatwiej podjąć decyzję o zakupie niż w przypadku odczuwania dyskomfortu, do którego staramy się niepotrzebnie przyzwyczaić.
- Higiena - codzienne użytkowanie materaca ma ogromny wpływ na jego stopniowe zużywanie, nawet jeśli nie dostrzegamy gołym okiem nieprawidłowości. Nawet przy regularnym odkurzaniu i odświeżaniu materiału materac każdorazowo wchłaniania kurz, zanieczyszczenia i pot, stając się siedliskiem niesprzyjających roztoczy. Sukcesywne porządki są ważne, jednakże i one nie przedłużą trwałości nawet najlepiej dopasowanego materaca.
- Wiek - nawet jeśli zakupiony materac jest idealny, wygodny, a wykorzystane materiały polecane przez specjalistów, to po upływie 7-10 lat materac należy wymienić. Działania te są uwarunkowane komfortem i wygodą w czasie snu. Mają związek zarówno z higieną, jak i właściwym podparciem ciała.
Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Porady