KONTAKT I POMOC: biuro@hevea.krakow.pl
INFOLINIA: 573 054 573
Hevea – Materace i akcesoria » Porady » Jak wybrać materac dla seniora?3

Jak wybrać materac dla seniora?

Data dodania: 03-04-2020 Wyświetleń: 885


Z wiekiem ciało się zmienia, a sen jest ukojeniem wielu trosk. Mimo upływu lat sen wciąż odgrywa niezmienną rolę w życiu każdego człowieka. Regeneruje organizm, przynosi odpoczynek, co jest szczególnie istotne w przypadku osób starszych, które nierzadko przewlekle chorują. Komfort i wygodę zapewni właściwie dopasowany materac. Dzięki starannie wyselekcjonowanym materiałom oraz konstrukcji gwarantującej właściwą podporę dla kręgosłupa, mięśni i stawów, ciało będzie miało szansę na chwilę wytchnienia. Codzienne schorzenia nie będą spotęgowane przez dyskomfort wynikający z ucisku, drętwiejących kończyn, bólu pleców, szyi czy okolicy odcinka lędźwiowego. Wybór materaca dla seniora z pewnością nie należy do łatwych zadań. Na co więc zwrócić szczególną uwagę, aby sen był odpoczynkiem, a nie udręką? Wciąż istotnym czynnikiem pozostają strefy komfortu, o których pisaliśmy w cyklu porad, ale jest jeszcze wiele innych kwestii, które warto rozważyć, planując satysfakcjonujący zakup.
 

alt
 

Cykl biologiczny a jakość snu
 

Wielu specjalistów zauważa, że wraz z wiekiem częstotliwość snu skraca się, a seniorzy nierzadko cierpią na bezsenność. Proces ten może wynikać ze stopniowo zmniejszonej aktywności organizmu, ale również być następstwem przewlekłych chorób układu pokarmowego, problemów z bólem kręgosłupa, ze stawami czy też nieprawidłowości w obrębie układu krążenia. Właściwy odpoczynek to głównie zasługa odpowiednio dopasowanego materaca. Niezależnie od wieku nieprawidłowa postawa oraz obciążenie mięśni w trakcie snu przyczyniają się do braku komfortu i wygody, co nie jest wskazane u osób wrażliwych lub przewlekle chorych. Warto zadbać o zakup najwyższej jakości materaca dla dorosłych stworzonego w oparciu o wiedzę i nowoczesne technologie.
 

Na co zwrócić uwagę, kupując materac dla seniora?
 

Najważniejszym kryterium odpowiadającym za właściwe dopasowanie materaca dla seniora jest poziom twardości. Warto wziąć pod uwagę elastyczność, aby materac podtrzymywał całą sylwetkę, a w szczególności miejsca narażone na zwiększone napięcie. Nacisk zazwyczaj towarzyszy w okolicach barków, bioder i mięśni nóg, czyli stref, które nierzadko wiążą się z dyskomfortem w wyniku chorób przewlekłych. Nowoczesne materace piankowe wykonane ze specjalnych materiałów o elastycznej strukturze bio thermomagic oprócz kilku stref twardości zapewniają również satysfakcjonujące właściwości przeciwdziałające przegrzaniu i wychłodzeniu organizmu. Dodatkowo wykorzystanie surowca naturalnego zapobiega wchłanianiu kurzu oraz niebezpiecznych dla dróg oddechowych alergenów. Elastyczna pianka dopasowuje się do naturalnych krzywizn i nie ulega odkształceniu, dzięki czemu senior ma szansę na regenerację i odpoczynek w czasie snu. Dzięki odpowiedniej amortyzacji mięśnie oraz stawy samoczynnie ulegną odprężeniu.
 

Lateksowy, piankowy czy nawierzchniowy?
 

Wybór konkretnego modelu materaca jest zależny od indywidualnych preferencji. Nie każdy senior musi mieć przewlekły problem z kręgosłupem czy układem krążenia, dlatego najlepiej dokonać zakupu w oparciu o konkretne dolegliwości. Potęgujący ból kręgosłupa może mieć związek nie z rodzajem materaca i materiałów, z których został wykonany, a jego finalnym poziomem twardości. Zarówno zbyt miękki, jak i zbyt twardy obciąża mięśnie oraz stawy, co prowadzi do dysfunkcji niezgodnych z anatomiczną postawą. Lateksowy lub piankowy materac może przynieść ulgę, zagwarantować korzystne warunki do regeneracji i odpoczynku w czasie snu nawet u przewlekle chorych seniorów. Antyalergiczne materace lateksowe cieszą się popularnością z uwagi na doskonałe właściwości. Materiał nie chłonie wilgoci, a wytrzymały lateks gwarantuje świetne podparcie dla kręgosłupa. Elastyczna struktura polecana jest osobom z dolegliwościami w obrębie stawów i kręgosłupa, z kolei przy problemach z krążeniem warto rozważyć zakup materaca termoelastycznego. Pośrednim rozwiązaniem jest materac nawierzchniowy, który pełni funkcję nakładki i może być wyjściem z sytuacji, kiedy do dyspozycji seniora jest wersalka bądź inny mebel tapicerowany. Niezależnie od materiału i wyboru konkretnego modelu istotne jest to, czego potrzebuje senior, aby poprawić jego codzienny komfort oraz samopoczucie.


Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Porady
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu