KONTAKT I POMOC: biuro@hevea.krakow.pl
INFOLINIA: 573 054 573
Hevea – Materace i akcesoria » Porady » Materac dla niemowlęcia - jak wybrać najlepszy?3

Materac dla niemowlęcia - jak wybrać najlepszy?

Data dodania: 21-03-2019 Wyświetleń: 2953


Najlepszy materacyk dla noworodka


 
Bez dwóch zdań maluszek najlepiej wysypia się w ramionach mamy i najchętniej by się z nich nie ruszał :) jednakże chcąc zapewnić naszemu maleństwu możliwie jak najlepsze warunki rozwoju stajemy przed wyborem materaca. Biorąc pod uwagę, że noworodek spędzi większość czasu w swoim łóżeczku wybranie odpowiedniego materaca jest niezwykle istotne. W tym artykule odpowiemy na pytanie na co zwrócić uwagę, czym się kierować wybierając materac a także, który materac polecamy najbardziej.

Po pierwsze rozmiar ma znaczenie - dzieci szybko rosną a co za tym idzie szybko zmieniają się też ich potrzeby jeśli chodzi o twardość i elastyczność materaca. Dlatego najlepszy materac w rozmiarze  120x60 cm nie koniecznie musi być najlepszy w rozmiarze 140x70. Podzielimy więc poniższy artykuł na dwie sekcje 120 i 140 . W każdej sekcji opiszemy zalety i wady, stworzymy mały ranking materacy, oceniając poszczególne właściwości materacy (higieniczność, właściwości ortopedyczne wytrzymałość itp) w skali od 1-10.

 
alt
 

Materac 120x60 dla niemowląt 

 
Najbardziej popularny rozmiar łóżeczek niemowlęcych - w tym rozmiarze najlepiej sprawdzą się materace tak zwane rozwojowe czyli o dwóch stopniach twardości (na przykład lateksowo-kokosowe).  Strona twardsza bardziej sztywna przeznaczona jest na pierwsze 6-9 miesięcy życia (najlepiej obserwować swoje maleństwo jeśli będzie już siadać i swobodnie utrzymywać główkę to jest dla nas informacja aby odwrócić materac na drugą stronę). Strona miększa jest bardziej elastyczna przez co wspomaga naturalną ruchliwość dziecka i zapewnia większy komfort na kolejnym etapie rozwoju, przeznaczona jest na okres po 6-9 miesiącu życia. 
 
 
altPowyższa tabela obrazowo pokazuje który materac jest najlepszy: zdecydowanie w tym rozmiarze są to Hevea Krzyś oraz Baby Max, ale drogi rodzicu trzeba wziąć jeszcze pod uwagę czy dziecko będzie spało w łóżeczku od pierwszych chwil życia czy jednak na pierwsze kilka miesięcy przewidujemy kołyskę, kosz Mojżesza czy dostawkę - jeśli tak to wtedy lepszym wyborem do łóżeczka będzie materac lateksowy Baby. Nie będziemy potrzebować twardszej strony w łóżeczku gdyż taki materac sztywniejszy właśnie i twardszy powinien się znajdować w kołysce czy dostawce. 

 

Surowce wykorzystane do produkcji materacy dla noworodków:Kokos - warstwa kokosowa jest sztywna/twarda bardzo dobra na pierwsze 6-9 miesięcy, gwarantuje stabilne, zdrowe podparcia kręgosłupa dziecka i świetną cyrkulacje powietrza. Ważne aby kokos był zabezpieczony przed wilgocią najlepiej gdy jest lateksowany ( inaczej mówiąc wulkanizowany lateksem) zabezpiecza to warstwę kokosową przed wilgocią i nadaje dodatkowej elastyczności (Kokos użyty do naszych produktów jest właśnie lateksowany i w 100 % bezpieczny dla dzieci)
Na rynku można też spotkać materace z kokosem chemicznie zabezpieczane - co prawda spryskanie warstwy kokosu chemikaliami zminimalizuje ryzyko rozwoju drobnoustrojów ale taka chemia nie jest zdrowa dla maluszka i dodatkowo może bardzo brzydko pachnieć.
Nie zabezpieczony kokos przed wilgocią sprzyja rozwijaniu pleśni grzybów roztoczy itp - dlatego można się spotkać z opiniami na forach, że w kokosie pojawiły się jakieś drobnoustroje czy robaczki jeśli kokos nie był odpowiednio zabezpieczony przed wilgocią to niestety może tak się zdarzyć.

Lateks - pianka lateksowa jest elastyczna i bardzo komfortowa najlepiej sprawdzi się dla dzieci po 6-9 miesiącu życia. Dzięki temu, że nie chłonie wilgoci jest wolna od pleśni grzybów i roztoczy. Najlepszy jest lateks "wypiekany" czyli produkowany w technologi dunlop będzie wtedy pozbawiony białka i nie będzie ryzyka uczulenia ( w naszych materacach jest tylko i wyłączenie taki właśnie lateks - dodatkowo z certyfikatem Eko Lateks). Dobrej jakości lateks ma bardzo delikatny ledwo wyczuwalny i neutralny zapach który, ulatnia się po krótkim czasie. Plusem jest też możliwość wymrażania go w zamrażarce co odświeży materac, ważne jest również aby płyta lateksowa miała pionowe kanaliki (perforacje) wentylacyjne zapewni to odpowiednią cyrkulację powietrza.

Pianka wysokoelastyczna - jest dość sztywna, twarda i podobnie jak kokos najlepiej sprawdza się na pierwsze 6-9 miesięcy życia dziecka. Ponadto jest bardzo przewiewna dzięki otwarto komorowej budowie. W związku z tym, że rodzajów pianek jest naprawdę mnóstwo warto zwrócić uwagę aby taka pianka miała odpowiednią gęstość 30-35 kg/m3 w zależności od twardości zagwarantuje to odpowiednią twardość i wytrzymałość pianki. Minusem jest to, że pianka wysoko elastyczna dość szybko się utlenia i traci swoje właściwości jej realna żywotność to około 3 lat dlatego najlepiej sprawdza się w rozmiarach 120x60 cm. Unikać należy natomiast zwykłych gąbek które tylko wyglądem przypominają piankę wysoko elastyczną, są o wiele mniej wytrzymałe i bardziej miękkie co wpływa negatywnie na zdrowy sen dziecka.

Pianka termoelastyczna - nie powinna być wykorzystywana w materacach dla najmłodszych, jest bardzo miękka i może bardzo negatywnie wpływać na zdrowy rozwój maluszka. W medycynie stosowana jest tylko i wyłącznie dla wcześniaków w inkubatorach ale to jest pod stałym nadzorem lekarza i w kontrolowanych warunkach. Pianka termo jest przeznaczona dla osób dorosłych i najczęściej jest stosowana w materacach sypialnianych. 


Wyżej przedstawione modele dostępne po kliknięciu w odpowiedni rozmiar:
Lateksowo-kokosowy Hevea Krzyś           120x60   130x70   140x70
Lateksowo-piankowy Hevea Baby Max     120x60   130x70   140x70
Lateksowy Hevea Baby                             120x60   130x70   140x70
Piankowy Duo Activia                                120x60   130x70   140x70

 

Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Porady
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu